top of page

Başkanın Mesajı - Temmuz

Sevgili Rotary Ailem,


Adana Çukurova Rotary kulübüne ilk üye olduğumda, kürsüye çıkan her başkanın, konuşmasına “Rotary Ailem” tanımlaması ile başladığını fark ettim. Bu durumu ilk başlarda çok garipsemiştim. İnsan, yaşamının ortalarında tanıdığı bu yabancı insanlara nasıl aile derdi? Ancak zaman ilerledikçe, birlikte projeler yapıp insanların hayatına dokundukça, hayatına dokunduğumuz insanların gözlerindeki parıldamayı birlikte görünce, birlikte gezip, eğlenip, birlikte çocuklarımız büyüttükçe aramızdaki bağların o kadar güçlendiğini gördüm ki, bu aile değil de ne idi?

Son 10 yılıma dönüp baktığımda, biriktirdiğim birçok güzel anı, bu aile ile birlikte yapılmış projeler, gezilerden kalma. Bu bizim en büyük zenginliğimiz. Birbirine güvenen, birbirini tanıyan, seven ve sayan 50 üye ve eşi. Bu güzelliğin farkına varıp korumak ve geliştirmek gerektiğini düşünüyorum. Kıymetli Rotary ailem, her şey sizler ile birlikte yapınca güzel. Bu nedenle dönemimiz boyunca yapacağımız proje ve gezilerde bizleri yalnız bırakmayacağınızı biliyorum ve şimdiden sizlere teşekkür ediyorum. Eşim Ebru ile birlikte, hep söylediğimiz gibi, İyi ki sizleri tanıma şansımız olmuş. Sizlerden çok şey öğrendik ve öğrenmeye devam edeceğiz.


2004 yılında Gurup değişim programı ile Bülent Tüzün başkanım ile Gittiğimiz Amerika seyahatinde yakında tanıma şansını bulduğum Rotary organizasyonunu çok sevmiştim. Temel olarak ihtiyaç sahiplerine yardım eden, bu yardımları yaparken eğlenen, yardım ve eğlence sırasında arkadaşlık bağlarını güçlendiren bu organizasyon bana çok mantıklı ve güçlü gelmişti. Bugün, burada gerçekten sevdiğim bir STK’nın başkanı olma şansını yakaladım. Bu nedenle, Beni bu STK ile tanıştıran ve öneren Abdullah Paksoy’a, Bülent Tüzün’e ve tabi ki Serdar Öztekin başkanlarıma teşekkür ederim.


Ara ara sorarım kendi kendime, Rotary nedir? Ne yapar? Biz Rotaryenler kimiz? Ne yaparız? Amacımız nedir? diye. Rotary, Rotaryen nedir dostlarım biliyor musunuz? Ailesinden, işinden, özel yaşantısından feragat edip, konfor alanından çıkma cesareti gösterenlerdir. Yoğun iş temposu ve hayatından vakit arttırıp, başkalarının hayatına nasıl dokunabilirim diye çaba gösterenlerdir. Asamblede güzel havaya rağmen denize girmeyip, güneşlenmeyip saatlerce toplantılarda, etrafıma nasıl faydalı olabilirim derdindeki insanlar topluluğudur. İşte bu yüzden bu toplum içinde olmak benim ve eşim Ebru için hep bir kıvanç ve gurur kaynağı oldu.Hep denir ya Rotary’de başkanlık bir bayrak yarışıdır diye. Ben ve Ebru şu an bu bayrağı Hüseyin ve Oya Kanat’tan aldık. Yeni bir heyecan, yeni bir kan ile bu bayrağı daha ileri taşımak boynumuzun borcudur. Dilerim bizde onlar kadar etkili ve başarılı bir dönem geçiririz. Arkada yansıda göreceğiniz üzere, Döneminde çok güzel projelere imza atan başkanım, Girişimci köy kadınları projesi ile, köy RYLA’sı ile, TLG ile, gençlerimiz geleceğimiz projesi ile bir çok insanın hayatına olumlu yönde dokundu. Ayrıca bizleri, kaz dağlarına, Adıyaman Nemrut’a ve kardeş kulübümüz olan Hollanda’nın Voorts kulübüne götürdü. Bu gezilerde çok şeyler öğrendik, birbirimizi daha yakında tanıma fırsatı bulduk. Kendisinden aldığımız ilham ile, bizde kendi dönemimizde projelerimiz ile dünyayı birleştirmek istiyoruz. Dönemimizin önemli projeleri söyle olacaktır:


Akran bireyler ve ebeveyn eğitimi yöntemi ile çocuk ve gençlerimizi ekran bağımlılığından korumak, Tepebağ RK ile ortak yaptığımız kısa dönem yaz kampı, Uzun dönem öğrenci programına Amerika, Brezilya ve Tayvan olmak üzere 3 öğrenci yollayıp, Paraguaylı ve Amerikalı 2 öğrenci almak. Katı atık depolama konulu ihtisas Ryla’sı düzenlemek, Adana RK ile yaptığımız TLG projemizin 12. Sini gerçekleştirmek ve geliri zihinsel engelliler vakfına bağışlanacak konser düzenlemek olacaktır. Dönemimizde Karadağ ve Hırvatistan’a yurt dışı gezisi ve Safranbolu Amasra ve Yedigöller bölgesine olmak üzere yurt içi gezisi düzenleyeceğiz. Tüm bu etkinliklerde siz değerli üyelerimizi aramızda görmek bize güç ve onur verecektir.


Yapacağımız her projede ve etkinlikte, ilkemiz, “samimi, sürekli, saygı ve sevgi ile” yapmak olacaktır.


Rotaryen saygı ve sevgilerimle.


Bekir TURGUT

14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhaba Rotary Ailem, 01.10.2021 Efe ULUÇ ve eşi Aylin, TAC Interact Rehber Öğretmeni Cihangir TUNCA ile beraber tanışma toplantısı yaptı. Efe ULUÇ 02.10’da Gençlerimiz Geleceğimiz projesinin ikinci k

bottom of page